/* Pinterest Onay Kodu */

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  1. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında kadının yarım saat ya da bir saat dinlenmesi yeterlidir. Bu sürecin ardından kadın evine dönebilir ve günlük basit yaşam aktivitelerini yapabilir. Ancak embriyo transferi sonrasındaki 3 gün boyunca kadının evinde kalması, mümkünse işe gitmemesi iyi olabilir. Zira iş yerinde ani bir hareket yapması, stresli bir ortamda bulunması ya da işe giderken trafikte her hangi bir olumsuzluk yaşaması gebelik açısından sorun teşkil edebilir. Fakat buradan kadının evde 3 gün boyunca yatması gerektiği gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır, sadece tedbir olsun diye kalabalık ortamlara girmemekte fayda vardır.
  2. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında hapşırma, öksürme, merdiven inip çıkmanın bebeğin tutunmasını engelleyeceği düşünülür. Bu inanış kesinlikle yanlıştır. Zira embriyo anne adayının rahmine tutunduktan sonra bu tür rutin basit aktivitelerle bebeğin düşmesi, kaybedilmesi söz konusu bile değildir.
  3. Embriyo transferinin yapıldığı gün içinde 1-2 saatten daha uzun araç yolculukları yapılmamasında fayda vardır. Ancak 2-3 gün sonrasında yapılacak yolculuklar gebeliği olumsuz etkilemez.
  4. Tüp bebek tedavisinin başarılı olduğu, yani gebeliğin meydana geldiği embriyo transferinden 12 gün sonra yapılan kanda gebelik testi ile öğrenilmektedir. Yani transferden 12 gün sonrasında gebelik artık tamamen rahme tutunmuştur. Bu bakımdan gebelik testi pozitif çıkıncaya kadar spor, egzersiz yapılmamasında, zıplama, atlama gibi hareketlerden kaçınılmasında fayda vardır. Ancak bu 12 günün sonunda ağır ve yorucu aktiviteler hariç her türlü günlük yaşam aktiviteleri yapılabilir.
  5. Embriyo transferinin ardından bazı kadınlarda 2-3 gün, bazılarında ise 8-10 gün geçtikten sonra göğüslerde şişkinlik, dolgunluk, kasıklarda adet dönemindekine benzeyen ağrılar, kahverengimsi lekelenmeler görülebilmektedir. Bu tür durumlar doğal yolla elde edilen gebeliklerde de görülebilen gebeliğin erken belirtileridir. Başka belirti ve şikayetler eşlik etmiyorsa kadının endişelenmesi, kaygılanması gereken bir sorun yoktur.
  6. Embriyo transferinin yapıldığı gün duş alınmasında sakınca olduğuna dair bilimsel bir veri olmasa da, embriyonun yerleştirildiği gün duş alınması çok da tavsiye edilmez. Ancak 1 gün sonrasında duş alınmasının her hangi bir sakıncası yoktur.
  7. Tüp bebek tedavisi görmeye karar veren çiftlerin tedavi öncesinde, tedavi görüldüğü esnada ve tedavi sonrasında asitli içecekler, siyah çay, bitki çayları ve kahve içmemeleri önerilmektedir. Bunların yerine her gün ortalama 10 bardak su, birer bardak ayran, süt, kefir, evde sıkılmış meyve suyu ve maden suyu önerilmektedir.
  8. Bebek sahibi olma planları yapan kişilerin sigara ve alkolü tamamen yaşamlarından çıkarmaları gerekir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisinin öncesinde ya da sonrasında sigara, alkol kullanımı söz konusu olmamalıdır.
  9. Tüp bebek tedavisi uygulanan kişilerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Özellikle de embriyo transferinden, gebelik elde edildikten sonra anne adayı tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketmelidir. Ayrıca aşırı tuzlu, yağlı, kızartılmış hazır gıdalar bu dönemde anne adayına yasaktır.
  10. Gebelikte ilaç kullanımı önemlidir. Tüp bebek tedavisi sonrasında ilaç kullanımı ise ekstra önem taşımaktadır. Bu bağlamda anne adayının doktorun önerdiği ilaçları aksatmadan kullanması, doktorun bilgisi ve izni olmadan basit ağrı kesicileri bile asla kullanmaması gerekir.

Pre-implantasyon Genetik Tanı

Pre-implantasyon Genetik Tanı Tüp bebek merkezlerinde artık insan embriyoları anne rahmine yerleştirilmeden kalıtsal-genetik hastalıklar açısından taranabilmektedir. Bu yöntemin adı 'pre-implantasyon genetik tanı' yöntemidir. Bu yöntemle, kalıtsal-genetik...

daha fazla bilgi edinin

Pre-implantasyon Genetik Tarama

Pre-implantasyon Genetik Tarama Pre-implantasyon genetik tarama ile kromozom bozukluklarının taranması transfer öncesinde genetik olarak sağlıklı embriyoların seçiminde kullanılan bir yöntemdir. Embriyolarında normalin üzerinde kromozom bozuklukları gelişen 40 yaşın...

daha fazla bilgi edinin

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Tüp bebek tedavisi, her 100 çiftten 15’inin çocuk sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu yardımcı bir üreme yöntemidir. Günümüzde çok fazla sayıda çiftin bebek tedavisine ihtiyaç duyması sebebiyle ülkemizde bir çok tüp bebek merkezi açılmıştır....

daha fazla bilgi edinin

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan her 100 çiftten 15’i, tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Bu sebeple de çiftleri en çok ilgilendiren konulardan biri, ‘’tüp bebek fiyatları’’ olmaktadır. Tüp bebek tedavisi, maliyet açısından çiftleri...

daha fazla bilgi edinin

Benzer Videolar

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir? Genellikle açıklanamayan infertilite vakalarının başvurduğu gözlemlenen tüp bebek tedavisi 6 aşamalı bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinde ilk aşamadan itibaren son aşama kadar yani gebelik testinden alınan sonuca kadar yaklaşık...

daha fazla bilgi edinin
12

İletişim Bilgilerim

0542 258 67 03   

0212 468 41 11

0212 662 05 99 (fax)

iletisim@fatihoguc.com

Acıbadem International Hastanesi

İstanbul Caddesi No: 82 PK: 34149    Yeşilköy / İSTANBUL

Sosyal Medya Hesaplarım

Opr.Dr. Fatih ÖĞÜÇ 'e Sorun

6 + 11 =

Language

Pin It on Pinterest

Share This